مهاجرت و اقامت

انجام بیومتریک یا انگشت نگاری کانادا

انجام بیومتریک یا انگشت نگاری کانادا

مسافرینی که از اتباع کشورهایی هستند که برای سفر به کانادا به ویزا نیاز نخواهند داشت و قصد دارند به عنوان توریست و با اسفتاده از مجوز سفر الکترونیکی یا eTA به این کشور سفر کنند، نیازی به انجام بیومتریک یا انگشت نگاری کانادا نخواهند داشت. برنامه های مهاجرت به کانادا 2019 دچار تغییراتی شده است تا همگان بتوانند بر اساس معیار مشخص و مطلوب کشور هدف، برای مهاجرت اقدام کنند.

انجام بیومتریک کانادا

قوانین جدید بیومتریک کانادا از 31 جولای آغاز می شوند. از تاریخ 31 جولای، اثر انگشت و داشتن عکس برای افرادی که تابع کشورهای اروپایی، خاورمیانه و آفریقا هستند و برای اخذ ویزای کار، تحصیلی، مجوز اقامت دائم یا پناهندگی در این کشور اقدام می کنند الزامی خواهد بود. به منظور انجام امور شناسایی و تشخیص هویت، اثر انگشت و عکس که تحت عنوان بیومتریک شناخته میشوند مورد نیاز خواهد بود. این موارد از 31 دسامبر 2018 به کشور های اسیایی، اسیا – اقیانوسیه، و آمریکا نیز گسترش خواهد یافت.

دولت کشور کانادا اعلام کرده است که جمع آوری اطلاعات بیومتریک باعث آسان تر شدن فرایند درخواست و تسهیل ورود به کشور کانادا برای مسافرینی که بی خطر تلقی می شوند خواهد شد. تمامی مسافرینی که بین 14 تا 79 سال سن دارند می بایست اطلاعات بیومتریک خود را در اختیار مسئولین قرار دهند. به استثنای موارد پناهندگی که برای آن محدودیت سنی ای وجود ندارد. فرایند ثبت اطلاعات بیومتریک تنها چند دقیقه از شما زمان خواهد برد و هزینه آن برای هر فرد 85 دلار کانادا و برای هر خانواده که تمامی اعضای آن با یکدیگر درخواست می دهند 170 دلار خواهد بود.

اطلاعات بیومتریک چطور کار می کند؟

بیومتریک هم در زمان درخواست و هم زمان ورود به کشور کانادا مورد استفاده قرار خواهند گرفت. این اطلاعات به مسئولین ویزا این اجازه را میدهد که سوابق و پیشینه جنایی هر مسافر و هم چنین تخلفات مهاجرتی وی را مورد بررسی قرار دهد. بیومتریک هر مسافر هنگام ورود به کشور کانادا برای تشخیص هویت وی نیز مورد استفاده قرار خواهد گرفت. هشت فرودگاه اصلی کشور کانادا کیوسک های شناسایی ای دارند که در آنها اثر انگشت شما شناسایی میشود و عکس شما مورد تایید قرار میگیرد. بررسی و شناسایی اثر انگشت هر فرد توسط مامورین آژانس خدمات مرزی کشور کانادا در فرودگاه ها و سایر روش های ورودی زمینی میتواند در صورت صلاحدید انجام شود.

اطلاعات بیومتریک هر فرد برای چه مدت اعتبار خواهد داشت؟

در صورتی که قصد دارید برای ویزای توریستی و یا مجوز کار / تحصیل درخواست دهید، هر ده سال یکبار می بایست اطلاعات بیومتریک خود را به روز کنید. در هر صورت در صورتی که با درخواست شما مخالفت شود و پس از مدتی بخواهید مجددا درخواست دهید می بایست اطلاعات بیومتریک خود را دوباره ارسال کنید. در صورتی که برای اخذ مجوز اقامت دائم درخواست داده اید، به گفته IRCC می بایست صرف نظر از اینکه ایا قبلا اطلاعات بیومتریک خود را برای اخذ ویزای کار یا تحصیلی ارسال کرده اید یا خیر، مجددا بیومتریک خود را به ثبت برسانید و هزینه درخواست را پرداخت کنید.

امنیت:

به گفته IRCC اثر انگشت مسافرین کدگزاری و برای سیستم تشخیص هویت و بیومتریک مهاجرتی کشور کانادا که تحت نظارت دولت این کشور است ارسال می شود. پس از اینکه اطلاعات شخصی هر فرد با موففیت در سیستم جمع آوری اطلاعات به ثبت برسد پاک خواهد شد. پلیس سلطنتی کانادا یا RCMP اثر انگشت متقاضیان در بانک اثر انگشت مربوط به افراد زیر تطبیق میدهد:

 • مجرمین
 • پناهندگان
 • افراد دیپورت شده
 • متقاضیان اقامت موقت

در صورتی که اثر انگشت فرد با هر یک از این موارد تطابق داشته باشد، توسط مامورین ویزا آنالیز میشود و از اطلاعات موجود برای اتخاذ تصمیم نهایی استفاده میکند. کشور کانادا اطلاعات بیومتریک خود را با کشور های آمریکا، استرالیا، نیوزلند و انگلستان به اشتراک میگذارد. طبق گفته IRCC این کار مطابق با قوانین و مقررات مربوط به حریم خصوصی و آزادی های مدنی و حقوق بشر صورت میگیرد. از جمله منشور حقوق و آزادی های کشور کانادا. دولت کشور کانادا سوابق اثر انگشت هر فرد را 15 سال پس از ثبت آن نگه میدارد. پس از گذشت این مدت زمان و یا در صورتی که متقاضی موفق به اخذ تابعیت کانادایی بشود، این اطلاعات پاک خواهند شد.

معافیت:

طبق گفته پلیس سلطنتی کانادا RCMP، افراد زیر از ارائه اطلاعات بیومتریک معاف خواهند بود:

شهروندان کشور کانادا، متقاضیان اخذ تابعیت کانادایی ( شامل افرادی که متقاضی اخذ پاسپورت کانادایی هستند نیز میشود) و یا افرادی که در حال حاضر مجوز اقامت دائم کانادا را دارند. توریست هایی که از اتباع کشور هایی هستند که با کشور کانادا قرارداد لغو روادید دارند و مجوز سفر الکترونیک (eTA) معتبر دارند.

 1. کودکان زیر 14 سال
 2. متقاضیان بالای 79 سال ( برای متقاضیان اخذ پناهندگی این کشور محدودیت سنی وجود ندارد.)
 3. مسئولین ایالتی و مسئولین دولتی
 4. کابینه وزارتی و دیپلمات های کشورها و ملل متحدی که به منظور انجام کارهای رسمی به کشور کانادا سفر میکنند
 5. افرادی که ویزای آمریکا را دارند و در حال ترانزیت از طریق کانادا هستند
 6. پناهندگانی که پیش از این اطلاعات بیومتریک خود را به ثبت رسانده اند و اکنون قصد دارند برای اخذ مجوز کاری و یا تحصیلی کشور کانادا اقدام کنند.
 7. متقاضیان اخذ مجوز اقامت موقت، که پیش از این اطلاعات بیومتریک خود را برای اخذ مجوز اقامت دائمی که هم چنان در حال پیگیری است ثبت کرده اند.

مراحل و مکان اخذ بیومتریک کانادا

زمانی که برای ویزای مسافرتی، تحصیلی، کاری یا برای مجوز اقامت دائم درخواست می دهید(به جز شهروندان آمریکایی) باید اثر انگشت و عکس خود را ارائه دهید. برای تسهیل سفر به کانادا، درخواست برای ویزای مسافرتی، تحصیلی و مجوز کاری فقط کافی است هر ده سال یکبار مشخصات بیومتریک خود را ارائه دهید.

 • اگر برای اولین بار درخواست می دهید باید مشخصات بیومتریک خود را ارائه دهید ( مگر اینکه معاف باشید)
 • اگر قبلا بیومتریک خود را به عنوان بخشی از درخواست خود برای ویزای مسافرتی، تحصیلی یا مجوز کار ارائه داده اید بیومتریک شما احتمالا معتبر است.

بنابراین نیازی نیست که شما بیومتریک خود را دوباره ارسال کنید. زمانی که ویزای شما به پایان می رسد با استفاده از CHECK STATUS TOOLS بررسی کنید که آیا بیومتریک شما هنوز معتبر است.

مراحل و مکان اخذ بیومتریک کانادا

مراحل و مکان اخذ بیومتریک کانادا

مراحل دریافت بیومتریک

 • پرداخت هزینه بیومتریک

زمانی که درخواست خود را ارسال می کنید باید هزینه بیومتریک را پرداخت کنید. در غیر این صورت ممکن است تاخیر داشته باشد.

استثنائات: هزینه بیومتریک برای ویزای ترانزیت وجود ندارد.

 • دریافت نامه دستور کار

زمانی که هزینه بیومتریک را پرداخت کردید، نامه ای دریافت خواهید کرد. شما باید زمانی که بیومتریک خود را ارائه می کنید نامه را همراه داشته باشید. شما همچنین باید پاسپورت معتبر ارائه دهید. شما می توانید به یکی از مکان های رسمی زیر بروید و بیومتریک خود را ارائه دهید.

 • مراکز درخواست ویزا( VAC) در سراسر جهان
 • مراکز پشتیبانی(VSC) در آمریکا و مناطق دیگر

قبل از اینکه بروید:

 • مطلع شوید که نیاز دارید مشخصات بیومتریک خود را ارائه دهید
 • وب سایت محل مورد نظر را برای اطلاع از هزینه ها و خدمات چک کنید

بسته به محل ممکن است نیاز به قرار ملاقات باشد.

در کجا مشخصات بیومتریک خود را ارائه دهیم؟

اگر شما در خارج از کانادا هستید و برای اولین بار درخواست می دهید شما می توانید بیومتریک خود را در مراکز مجاز درخواست ویزا توسط دولت کانادا(VAC) ارائه دهید. 137 VAC در نود و پنج کشور وجود دارد که متقاضیان می توانند بیومتریک خود را ارائه دهند. VACهای جدید نیز اعلام شده اند و قرار است طبق برنامه زیر باز شوند.

 • کیگالی در روانادا، استکهلم سوئد، تل آویو اسراییل: اواسط سپتامبر 2018
 • آتن یونان، برلیت آلمان، لیون فرانسه، وین اتریش: اویل نوامبر 2018
 • آنتاناناریوو ماداگاسکار، کیپ تاون آفریقای جنوبی: اوایل دسامبر 2018

نقاطی که مجموعه خدمات بیومتریک ترانزیستی نیز ارائه می کنند برای متقاضیان در اروپا باز می شود.

 • از 31 ژوئیه تا اواسط سپتامبر 2018: سفارت کانادا در استکهلم سوئد برای متقاضیان سوئدی و کشورهای همسایه
 • از 31 ژوئیه تا اوایل ماه نوامبر 2018: سفارتخانه کانادا در آتن یونان، برلین آلمان و وین اتریش برای متقاضیان یونانی، آلمانی و اتریشی و کشورهای همسایه
 • از 31 ژوئیه تا اوایل ماه نوامبر 2018: EMMEUBLE BAONNEL در لیون فرانسه برای متقاضیان فرانسوی و کشورهای همسایه

هر کسی که به صورت آنلاین یا از طریق ایمیل درخواست می دهد باید نامه بیومتریک از وزارت مهاجرت، پناهندگان و شهروندان کانادا( ITCC) دریافت کند و درخواست و کپی نامه را به نزدیکترین VAC ارسال کند.در ایالات متحده، میتوانید به هر یک از 135 مرکز پشتیبانی برنامه مراجعه کنید.اگر شما در داخل کانادا درخواست می دهید شما می توانید اطلاعات بیومتریک خود را به مراکز خدمات خاص کانادا که در سال 2019 مشخص می شود ارائه دهید. تا ان زمان IRCC می گوید که اگر برای ویزا، تحصیل، یا مجوز کار و مجوز اقامت دائم درخواست می دهید از الزامات بیومتریک معاف هستید.

اگر شما واجد شرایط درخواست از طریق پورتهای ورودی کانادا(POE) به عنوان دانشجوی بین المللی، کارگر موقت هستید می توانید بیومتریک خود را در پورت های ورودی کانادا ارائه دهید.

هزینه انجام بیومتریک کانادا

علاوه بر هزینه قانونی درخواست ویزا، هزینه بیومتریک که معادل 85 دلار کانادا می باشد را به ازای هر نفر باید پرداخت کنید. با این وجود اعضای خانواده ای که با هم درخواست ویزای مسافرتی می دهند، ممکن است لازم باشد تنها حداکثر 170 دلار کانادا بابت هزینه بیومتریک پرداخت کنند.

چه شما به صورت آنلاین اقدام کنید و جه در یک مرکز درخواست ویزا ( VAC )، کارمندان این مرکز درخواست ویزا از شما خواهند خواست که رسید پرداخت هزینه بیومتریک را به آن ها نشان دهید. این ارائه رسید قبل از گرفتن اثر انگشت از شما و گرفتن عکستان باید انجام گیرد. همچنین هزینه بیومتریک پرداخت شده، هزینه بررسی تقاضامه شما در مرکز تقاضای ویزا را نیز پوشش می دهد. مرکز تقاضای ویزا از کامل بودن درخواستتان اطمینان حاصل خواهد کرد و آن را به اداره ویزا خواهد فرستاد و پس از برگشت درخواست به شما اطلاع خواهد داد.

شرایط معافیت از بیومتریک

متقاضیان می بایست تنها هر ده سال یک بار بیومتریک را ارائه کنند. متقاضی ای که هنگام اقدام برای مجوز تحصیل بیومتریک تهیه کرده، در بازه زمانی کمتر از ده سال به هنگام اقدام برای مجوز اقامت جدید یا مجوز اقامت دائم نیازی به ارائه مجدد این اطلاعات ندارد.

دیگر معافیت ها عبارت اند از:

 1. وجود حق شهروندی یا اقامت دائم و یا افرادی که برای حق شهروندی اقدام می کنند.
 2. متقاضیان ویزای توریستی از کشورهای معاف از ویزا
 3. متقاضیان کمتر از 14 سال یا بیشتر از 79 سال به استثنای متقاضیان پناهندگی
 4. مدیران دولتی و ایالتی
 5. سفرهای رسمی دیپلمات های معتبر یا مقامات خارجی
 6. اهالی آمریکا که برای مجوز اقامت موقت، تحصیل یا کار اقدام می کنند.
 7. دارندگان ویزای آمریکا که در حال ترانزیت در خاک کانادا هستند.

متقاضیان علاقه مند: با تکمیل فرم ارزیابی آنلاین و رایگان آنها ببینید که آیا صلاحیت لازم برای کانادا را دارید یا خیر. ظرف 1 تا 2 روز کاری آنها شما را از نتایج ارزیابی مطلع خواهند نمود.

فواید بیومتریک

بیومتریک به اندازه گیری ویژگی های فیزیکی منحصر به فرد یک شخص از جمله اثر انگشت و عکس چهره او اشاره دارد. اخیراً بیش از ۷۰ کشور مجموعه بیومتریک را در برنامه‌های مهاجرت خود گنجانیده اند.

فواید مجموعه بیومتریک شامل:

 1. هویت متقاضیان مهاجرت را با دقت بیشتر شناسایی و تایید می کند
 2. شانس تغییر هویت متقاضیان را به طور قابل توجهی کاهش می دهد.
 3. روند پذیرش و ورود مسافران قانونی به کانادا را تسریع می کند.

از آنجایی برنامه بیومتریک مدیریت سیستم جمع آوری داده های مهاجرت ایمن تر و کارآمدتر را هدف قرار می‌دهند، کانادا دارای یکی از بالاترین نرخ سرانه مهاجرت در جهان و دولت متعهد به پذیرش یک میلیون مهاجر تا سال ۲۰۲۱ خواهد بود.

فواید بیومتریک

فواید بیومتریک

فرآیند درخواست اصلاح شده بیومتریک

هزینه های جمع آوری اطلاعات بیومتریک را هنگام ثبت درخواست مجوز اقامت کوتاه مدت یا اقامت دائم بپردازید. ظرف مدت 30 روز پس از صدور رسید نامه راهنمای اطلاعات بیومتریک، در یکی از دفاتر خدمات بیومتریک به ثبت و تایید برسانید. افرادی که شخصا و حضوری در یک VAC (مرکز درخواست ویزا) درخواست میدهند میتوانند بدون نیاز به منتظر ماندن برای دریافت نامه راهنمای ثبت اطلاعات بیومتری، به صورت همزمان هزینه های مربوط را پرداخت کنند و اطلاعات خود را ثبت کنند.

کشور کانادا 152 دفتر ثبت درخواست ویزا و یا VAC در 103 کشور مختلف و 135 مرکز پشتیبانی درخواست در کشور آمریکا ایجاد کرده است که متقاضیان می توانند به صورت حضوری و با مراجعه به این دفاتر اطلاعات بیومتریک خود را ثبت کنند.

کاهش تاخیرهای درخواست های بیومتریک

دولت کانادا پیشنهادات زیر را جهت کاهش تاخیر های درخواست ها ارائه می دهد:

 1. در برنامه خود ایمیل نفرستید. یا درخواست آنلاین یا شخصی را در مراکز درخواست ویزا اعمال کنید
 2. هنگامی که درخواست خود را ارسال می کنید هزینه درخواست و هزینه بیومتریک را پرداخت کنید
 3. بیومتریک خود را در همان زمان که در مرکز درخواست ویزا،درخواست میدهید یا در طی چند روز پس از دریافت نامه آموزش بیومتریک خود، تحویل دهید
 4. در هنگام برنامه ریزی زمان سفر را اگر جهت تهیه بیومتریک خود نیاز به بازدیدVAC یا مرکز پشتیبانی درخواست نامه(ASC در صورت درخواست از ایالت متحده) در نظر بگیرید
 5. اگر مقدور است اطمینان حاصل کنید که تمام اعضای خانواده که جهت ویزا درخواست داده اند بهVAC یا ASC یکسانی در زمان یکسان جهت ارائه بیومتریک ها مراجعه کرده‌اند
 6. اگر یک کشتی به موقت یا پیرایش(ماننن حنا) روی صورت یا دست خود دارید تا قبل از اینکه بیومتریک های خود را تحویل دهید صبر کنید که آن آسیب بهبود یابد یا آن پیرایش به طور کامل محو شود.

کسی موقت یا وضعیت پزشکی احتمالاً در طول زمان بهبود می یابد و می تواند شامل:

 1. صورت یا انگشت های پانسمان شده به دلیل بریدگی یا سوختگی جزئی
 2. دانه ها و جوشها یا سایر شرایط موقت پوستی
 3. اگر شما دارای آسیب یا وضعیت پزشکی دائم روی صورت یا دستانتان هستید به VAC یا ASC مراجعه کرده تا عکستان یا هرگونه اثر انگشت موجود را بتوان تهیه کرد.
 4. آسیب یا وضعیت پزشکی دائم در طول زمان بهبود نمی یابد یا بهتر نمی شود هرگونه مدرکی که در رابطه با وضعیت خود موجود دارید به همراه خود بیاورید.
 5. اگر شما نزدیک به رسیدن به سن ۸۰ سالگی می باشیم توجه داشته باشید VAC ها نمی توانند از متقاضیان هشتاد سال به بالا بیومتریک جمع‌آوری کنند.
 6. اگر شما در زمانی که درخواست خود را ارائه دادید ۷۹ ساله بودید اما قبل از اینکه بیومتریک خود را تحویل دهید وارد سن ۸۰ سالگی شده‌اید، باید با دفتر ویزای کانادا ای خود تماس بگیرید تا ترتیبات بیومتریک خود را در آنجا جمع آوری کنید. اگر در ایالات متحده هستید همچنان می توانید با مردی که خود را به نزدیکترین مرکز پشتیبانی درخواست نامه US تحویل دهید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت + چهارده =