تحصیل پزشکی و دندانپزشکی

تحصیل تخصص دندانپزشکی در ترکیه

دانشگاه مرمره یکی از معدود دانشکده های دندانپزشکی است که زبان آموزش آن انگلیسی در رشته های مختلف از جمله تحصیل تخصص دندانپزشکی در ترکیه می باشد. بنابراین پیش از شروع سال آموزشی باید مهارت زبان انگلیسی متقاضیان اثبات شود. پیشنهاد می شود که دوره های اموزشی خود را به زبان انگلیسی انتخاب کنید، زیرا زبان انگلیسی راه ورود به دنیای کنونی است. برای راهیابی دقیق به این هدف مقاله زیر را مطالعه کنید و شرایط تحصیل در ترکیه را برای رشته پزشکی دریابید.

تحصیل تخصص دندانپزشکی در ترکیه

اگر در اینترنت جست و جو کنید، خواهید دید که در کشور ترکیه دانشگاه های دندانپزشکی زیادی وجود دارد امام به طور کلی 5 دانشگاه برتر دولتی این کشور عبارتند از:

 • دانشگاه هاستپ Hacettepe University
 • دانشگاه استانبول Istanbul University
 • دانشگاه مرمره Marmara University
 • دانشگاه اژه Ege University
 • دانشگاه انکارا Ankara University

آزمونی که می بایست در آن شرکت نمایید دو مرحله دارد: 

 • مرحله اول YGS
 • مرحله دوم LYS

همه افراد می بایست در آزمون YGS شرکت و پذیرفته شوند. این بخش از آزمون به طور کلی راجع به ترکی، علوم اجتماعی و دانش های پایه ای ریاضیات است. اما مرحله LYS از بخش های مختلفی تشکیل شده است. پس از اینکه در آزمون YGS پذیرفته شدید می بایست تصمیم بگیرید که در آینده می خواهید در چه شغلی به فعالیت بپردازید. و بر اساس آن می بایست برای آزمون LYS رشته مد نظر خود اقدام کنید. برای رشته های علوم اجتماعی، ریاضیات و علوم زیستی آزمون های LYS مختلفی وجود دارد. اگر بخواهید در رشته های علوم زیستی و یا ریاضیات شرکت کنید، آزمون شما به این شکل خواهد بود:

هنگام محاسبه نمرات، نمرات دبیرستان شما به این آزمون اضافه میشود. به طور کلی، نحوه ورود به رشته دندانپزشکی در کشور ترکیه به این شکل است. همانطور که مشاهده میکنید هیچ آزمون مصاحبه یا اظهارنامه شخصی ای نیاز نیست. شاید این فکر به ذهن شما خطور کند که آیا واقعا این راه، راه مناسبی برای پذیرش در رشته دندانپزشکی است؟ باید گفت که سیستم و نظام آموزشی پذیرش در دانشگاه های دندانپزشکی در کشور ترکیه سال های سال به همین منوال بوده است و نتایج خوبی داشته است. اما این روش نسبت به شیوه اخذ پذیرش از دانشگاه های انگلستان و بریتانیا در رشته دندانپزشکی متفاوت است.

رقابت برنامه های مدارس دندانپزشکی در ترکیه

سالیانه حدود 15000000 نفر در 5 آزمون ورودی دانشکده های دندانپزشکی شرکت می کنند، اما هیچ یک از آنها علوم زیستی را انتخاب نمی کنند. برخی از آنها به تحصیل در رشته های علوم اجتماعی و علوم پایه می پردازند. در نهایت باید با 500000 نفر برای پذیرش در رشته دندانپزشکی رقابت کرد. برای تحصیل در رشته دندانپزشکی دانشگاه مرمره استانبول (Marmara University، Istanbul) باید یکی از 15000 متقاضی برتر رشته دندانپزشکی باشید ( یعنی باید جز 3% از متقاضیان برتر باشید) و باید امتیاز 470 از 500 را در آزمون مربوطه کسب کنید.

بنابراین همانطور که می بینید، ورود به تحصیل رشته پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه بسیار رقابتی و استرس زا است. باید در آزمون های ورودی عملکرد بسیار خوبی داشته باشید تا بتوانید شانس خود را برای پذیرش بیشتر کنید. دانشکده دندانپزشکی مرمره بخشی از یک دانشگاه دولتی است. پروسه درخواست به دانشکده های دندانپزشکی خصوصی کمی متفاوت است و ورود به دانشگاه های خصوصی کمتر رقابتی است، زیرا لازم نیست نمرات بالایی در آزمون های ورودی کسب کنید.

هزینه تحصیل تخصص دندانپزشکی در ترکیه

دانشجویان غیر خارجی می توانند به طور رایگان در دانشگاه های دولتی ترکیه به تحصیل بپردازند و دانشجویان خارجی برای تحصیل در رشته دندانپزشکی باید حدود 400 یورو در سال پرداخت کنند. هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی، به دانشگاه مربوطه و به ملیت دانشجو بستگی دارد و به طور کلی باید 4540 یورو در سال پرداخت کنند.

هزینه تحصیل تخصص دندانپزشکی در ترکیه

هزینه تحصیل تخصص دندانپزشکی در ترکیه

زبان تحصیل تخصص دندانپزشکی در ترکیه چیست

زبان اکثر دوره های دندانپزشکی در دانشگاه های ترکیه، ترکی است؛ اما در برخی از دانشگاه ها از جمله دانشگاه یدی تپه، دانشگاه مرمره، دانشگاه کاتیب چلبی، دانشگاه مدیپول و دانشگاه یاکین دوغو زبان آموزش انگلیسی می باشد. دانشگاه ها ممکن است زبان آموزش خود را پس از سال آموزشی تغییر دهند.

لیست دانشگاه های تخصص دندانپزشکی در ترکیه

دانشکده های دندانپزشکی بسیاری در ترکیه وجود دارد. اما طبق رنکینگ کلی 5 دانشکده دندانپزشکی زیر جز دانشگاه های برتر این کشور محسوب می شوند:

 • دانشگاه حاجت تپه
 • دانشگاه استانبول
 • دانشگاه مرمره
 • دانشگاه اژه
 • دانشگاه آنکارا

همچنین در دانشکده دندانپزشکی دانشگاه های زیر، رشته دندانپزشکی ارائه می شود:

 1. دانشگاه آتاتورک
 2. دانشگاه باشکنت
 3. دانشگاه بولنت اسهیت
 4. دانشگاه چوکوروا
 5. دانشگاه جمهوریت
 6. دانشگاه دجله
 7. دانشگاه ارجیس
 8. مرکز علوم دانشگاه دندانپزشکی GATA
 9. دانشگاه غازی
 10. دانشگاه غازی عینتاب
 11. دانشگاه اینونو
 12. دانشگاه فنی کارادنیز
 13. دانشگاه کیریک کاله یا قیریق قلعه
 14. دانشگاه اوندوکوز مایس
 15. دانشگاه سلجوق 
 16. دانشگاه سليمان دميرل
 17. دانشگاه یدی تپه
 18. دانشگاه یوزونجوییل

مشاغل ممنوعه برای خارجیان مشغول به تحصیل دندانپزشکی در ترکیه

طبق یک قانون کلی، خارجیان برای کار در ترکیه به طور مستقل و یا غیر مستقل باید مجوز کار را دریافت کنند. با این حال برخی از مشاغل برای خارجیان ممنوع است و تنها شهروندان ترکی می توانند در این حرفه ها مشغول به کار شوند. این ممنوعیت طبق قوانین خاص مشاغل مربوطه تنظیم شده است. طبق ماده 6 قانون بین المللی نیروی کار شماره 6735 درخواست خارجیان برای مشاغلی که تنها به شهروندان ترکی اختصاص داد شده، رد خواهد شد.

مشاغل ممنوعه برای خارجیان در ترکیه عبارتند از:

 1. دندانپزشکی (دندانپزشک، جراحی دندانپزشکی)
 2. پرستاری (ماما، پرستار)
 3. داروسازی
 4. دامپزشکی
 5. مدیر عامل در موسسات بهداشت خصوصی
 6. وکیل (قاضی، دادستان کل)
 7. سر دفتر اسناد رسمی
 8. کارمندان امنیتی
 9. صادرات ماهی، صدف آبالون، صدف، اسفنج، مروارید، مرجان
 10. غواصی، ناخدا و کاپیتان دریایی، مهندسی کشتیرانی در آب های کشور
 11. کارگزاری گمرک
 12. راهنمای تورهای گردشگری

جهت کسب اطلاعات کامل در مورد تحصیل تخصص دندانپزشکی در ترکیه می توانید از طریق شماره های موجود در همین وبسایت نیز با ما ارتباط برقرار کنید و اطلاعات کاملی را در مورد تحصیل پزشکی در ترکیه به دست آورید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × چهار =