تحصیل پزشکی و دندانپزشکی

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی‌ د‌ر کانادا

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی‌ د‌ر کانادا

دانشجویان جهت تحصیل پزشکی و دندانپزشکی‌ د‌ر کانادا باید حتما در آزمون پزشکی MCAT شرکت کنند ای آزمون یرای برای ارزیابی حل مسائل، تفکر انتقادی طراحی شده است. اگر تصمیم به تحصیل در رشته‌های بسیار کارآمد و مقبول در کل دنیا یعنی پزشکی و دندانپزشکی در کشور بی نظیر کانادا را دارید، برای کسب آگاهی‌های لازم و راهنمایی در این مورد هوشمندانه ترین کار این است که با متخصصان مجرب موسسه ما مشورت نمایید.

شرایط تحصیل پزشکی و دندانپزشکی‌ د‌ر کانادا

تحصیل و زندگی در کانادا در رشته پزشکی یکی از رقابتی ترین رشته ها در جهان است.فقط ۱۵٪ از دانشجویان پیش پزشکی کانادایی در دانشکده پزشکی کانادا پذیرش می گیرند. برای رسیدن به اهداف تبدیل شدن به یک دکتر، اکثر دانشجویان کانادایی پزشکی را در خارج از کشور در کارائیب، شرق اروپا و سایر نقاط انتخاب کردند.اکثر دانشکده های پزشکی، نیازمندآزمون پزشکی UK و MCAT جهت پذیرش دانشکده پزشکی هستند.MCAT، آزمونی استاندارد و چند گزینه ای است که برای ارزیابی حل مسائل، تفکر انتقادی و مهارت های نوشتاری و همچنین دانش علمی آزمون دهندگان در زمینه مفاهیم و اصول علمی و پیش نیازهای تدریس پزشکی طراحی شده است.

فارغ التحصیلان رشته دندانپزشکی در کانادا

برای اقامت کانادا و همچنین تحصیل دندانپزشکی در کانادا شما باید بدانید که دندانپزشکان ثروتمندترین فارغ التحصیلان پزشکی در این کشور شناخته شده اند. دندانپزشکی همچنین یکی از طولانی ترین رشته های تحصیلی است. تبدیل شدن به یک دندانپزشک یک رویای سخت برای دستیابی برای بسیاری از مردم است.

فارغ التحصیلان رشته دندانپزشکی در کانادا

الزامات تقاضا برای دندانپزشکی شامل داشتن مدرک لیسانس است که دو تا چهار سال تحصیلی طول می کشد، پذیرش و گذراندن DAT (آزمون معیار دندانپزشکی) که پیش نیاز درخواست برای دوره های DDS (جراح دندانپزشکی) یا DMD (دکتر دندانپزشکی) است.

تخصص های دندانپزشکی در دانشگاه کانادا

دانشجویان فارغ التحصیل دندانپزشکی می توانند به عنوان یک دندانپزشک شروع به کار کنند یا تحصیلات خود را برای تخصص ادامه دهند در زیر به تخصص های دندانپزشکی اشاره شده است:

 • بهداشت عمومی دندانپزشکی
 • دندان ریشه شناسی
 • پزشکی دهان و دندان
 • آسیب شناسی دهان و دندان
 • ارتودنسی
 • دندانپزشکی کودکان
 • پیرا دندانپزشکی
 • پروتزهای دندانی

دانشگاه های پزشکی کانادا

دانشگاه هایی در کشور کانادا وجود دارد که برای تحصیل پزشکی مناسب می باشند، این دانشگاه ها به قرار زیر است:

 • دانشگاه بریتیش کلمبیا کانادا
 • دانشگاه آلبرتا
 • دانشگاه کلگری
 • دانشگاه ساسکاچوان
 • دانشگاه مانیتوبا
 • دانشکده پزشکی شمالی انتاریو
 • دانشگاه غربی
 • دانشگاه مكمستر
 • دانشگاه تورنتو
 • دانشگاه ملکه
 • دانشگاه اوتاوا
 • دانشگاه مک گیل
 • Université de Montréal
 • دانشگاه لاوال
 • Université de Sherbrooke (به فرانسوی)
 • دانشگاه دلشویی
 • دانشگاه نیوفاندلند

ویزای تحصیلی کانادا

برای تحصیل در کانادا، شما باید یک اجازه تحصیلی کانادا دریافت کنید که به عنوان یک ویزای دانشجویی کانادایی برای مدت اقامت شما عمل می کند. اگر دوره یا برنامه شما شش ماه یا کمتر ادامه پیدا کند، نیازی به مجوز تحصیلی کانادا را ندارید. شما می توانید برای ویزای تحصیلی کانادا به صورت آنلاین یا از طریق کاغذ که می توانید از وب سایت شهروندی و مهاجرت کانادا (CIC) بدست آورید، درخواست کنید. روند دریافت ویزای دانشجویی کانادایی:

 • ابتدا باید یک نامه استاندارد پذیرفته شده از یک موسسه آموزش عالی دریافت کنید.
 • یک بسته درخواست ویزا دانشجویی کانادا را از وب سایت CIC یا با تماس با دفتر ویزای محلی خود، سفارت یا کنسولگری کانادا در کشور خود دریافت کنید.
 • اگر واجد شرایط باشید، یک کد چک لیست شخصی که 60 روز معتبر است دریافت خواهید کرد که شما برای ارسال درخواست خود به صورت آنلاین نیاز دارید.
 • هنگامی که شما آماده درخواست هستید، یک حساب MyCIC ایجاد کنید، در آنجا کد مورد نظر خود را وارد کنید.
 • هنگامی که مدارک و فرم درخواست خود را آماده کرده اید و هزینه های خود را پرداخت کرده اید، می توانید درخواست کامل خود را به CIC ارسال کنید.
 • ثابت کردن بودجه مالی کافی.

مزایا و معایب تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کانادا

کانادا سرزمین فرصت هاست و به همین دلیل تعداد زیادی از دانشجویان، این کشور را به عنوان اولین مقصد تحصیلی خود انتخاب می کنند. سازمان ملل ، کانادا را به عنوان یکی از بهترین مکان ها برای زندگی معرفی کرده است. نظام آموزشی کانادا ، طول عمر ، درآمد ملی و برابری عمومی از معیارهای سازمان ملل برای انتخاب این کشور بوده است. دانشجویان بین المللی پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه و یا دانشکده های کانادا می توانند در این کشور مشغول به کار شوند. همچنین در طول تحصیل نیز می توانند به صورت نیمه وقت کار کنند. اکثر دانشجویان بین المللی تمایل به کار برای شرکت های کانادایی دارند. پس از کسب تجربه کاری ، افراد می توانند برای اقامت دائم و شهروندی کانادا درخواست دهند.

مدارک دانشگاهی کانادا در سراسر جهان معادل مدارک تحصیلی ایالات متحده امریکا و کشورهای مشترک المنافع هستند. در کانادا موسسات آموزشی بسیاری وجود دارد که هر دو مدرک آکادمی و حرفه ای را ارائه می دهند. پس از فارغ التحصیلی ، دانشجویان می توانند در هر جای دنیا مشغول به کار شوند. دانشگاه های کانادا یکی از پایین ترین شهریه ها را در بین کشورهای انگلیسی زبان دارد.

موسسات آموزشی کانادا، بورسیه های تحصیلی متعددی را به دانشجویان بین المللی ارائه می دهد. دانشجویان می توانند مهارت های خود را مانند مهارت های نوشتاری، کار گروهی، تفکر انتقادی، سخنرانی، مهارت های ارتباطی و غیره را در دانشگاه توسعه دهند. یادگیری با وجود تکنولوژی های بسیار پیشرفته و آزمایشگاه های متعدد در دانشگاه ها ساده تر خواهد شد و فرصتی منحصر به فرد برای یادگیری بهتر فراهم می شود.

کانادا یک سیاست ملی برای چند فرهنگی دارد و در تلاش برای حفظ آداب و رسوم تمام مردم می باشد. این کشور همواره از مهاجرین استقبال کرده است. موسسات آموزشی کانادا دانشجویان جدید از خارج از کشور را تشویق می کنند و برای افزایش تعداد دانشجویان بین المللی در تلاشند. کانادا یک کشور دموکراتیک است که قانون آن از حقوق مردم حفاظت می کند. کانادا دارای محیطی شگفت انگیز با شهرهای تمیز و امن و طبیعت بکر است. این کشور نسبتا تحت تأثیر بلایای طبیعی قرار ندارد.

در کانادا، مردم به دو زبان انگلیسی و فرانسوی صحبت می کنند و دانشجویان می توانند یکی از این دو زبان را به عنوان زبان آموزش خود انتخاب کنند. به همین دلیل است که دانشجویان کانادایی در سراسر دنیا قابل احترامند، زیرا می توانند به راحتی با دیگران ارتباط برقرار کنند. هزینه بیمه درمانی در کانادا کم است. بیمارستان ها به سیستم های مدرن مجهز هستند و خدمات ارائه شده بسیار پیشرفته می باشد. دسترسی به خدمات درمانی برای دانشجویان مقیم این کشور بسیار ساده است.

برخی از معایب تحصیل در کانادا، در زمستان هوای کانادا بسیار سرد است و مدتی طول می کشد تا دانشجویان به این هوا سازگاری پیدا کنند. برخی از دانشگاه های کانادا به دانشجویان بین المللی راه حل هایی را برای آمادگی در زمستان ارائه می دهند. کانادا دارای برخی از پر هزینه ترین طرح های صوتی و اطلاعاتی در دنیا می باشد.

آزمون ورودی رشته پزشکی و دندانپزشکی کانادا

دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه های کانادا در رشته پزشکی و دندانپزشکی را دارند بایستی جهت پذیرش در دانشگاه در آزمون های ورودی این رشته ها شرکت کرده و نمره قبولی را بدست آورند. برای پذیرش در رشته پزشکی دانشجو بایستی در آزمون های CGPA و MCAT شرکت نموده و پس از کسب نمره قبولی در دوره MD ادامه تحصیل بدهد. نمره قبولی در آزمون CGPA برای دانشجویان غیر کانادایی 3.50 و نمره قبولی برای افراد غیر کانادایی در آزمون MCAT, 124 می باشد. ضمنا حداقل امتیاز این آزمون 1 و حداکثر آن 15 است. در صورتیکه دانشجو امتیاز 15 را کسب کند نشان دهنده دقت و هوش او می باشد.

آزمون MCAT در مراکز مختلف کشور کانادا از اواخر ژانویه تا اوایل سپتامبر است. دانشجویان تنها می توانند برای یک آزمون ثبت نام کنند و تنها سه مرتبه در سال در آزمون شرکت نمایند. دانشجویان بایستی حداکثر 60 روز قبل از شروع آزمون ثبت نام خود را انجام دهند. برای شرکت در این آزمون دانشجو باید ویزا خود را دریافت کند . برای تحصیل رشته دندانپزشکی در دانشگاه های کانادا نیز دانشجو باید در آزمون ورودی DATشرکت کند و نمره قبولی را بدست آورد.

پس از قبولی در این آزمون دانشجو در این رشته مشغول به تحصیل می شود. دوره های تحصیلی این رشته شامل DMD و DDS می باشند. حداقل زمان مورد نیاز برای دوره DMD , 6 سال می باشد. دوره تحصیل لیسانس برای رشته دندانپزشکی در دانشگاه های کانادا 1 تا 3 سال می باشد. پس از تحصیل در رشته دندانپزشکی برای فعالیت بعنوان دندانپزشک در این کشور متقاضی بایستی حتما رجیستری انجام بدهد و مدرک فوق لیسانس خود را دریافت کرده باشد.

هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کانادا

هزینه تحصیل در کانادا، در مقایسه با بسیاری از کشورها، بسیار مقرون به صرفه می باشد. به طور معمول سالیانه به 20000 _ 30000 دلار کانادا نیاز دارید تا کل هزینه های شهریه و هزینه های زندگی را پوشش دهید. اما این میزان هزینه یک میانگین کلی است و هزینه های شما با توجه به موسسه آموزشی، رشته انتخابی، موقعیت و محل زندگی شما و هزینه های زندگی متفاوت خواهد بود. شهریه تحصیلی برای دانشجویان بین المللی با توجه به استان و رشته انتخابی متفاوت است.

 • شهریه تحصیل به صورت تمام وقت برای دانشجویان بین المللی در مقطع کارشناسی رشته پزشکی : 33084 دلار کانادا در سال
 • شهریه تحصیل به صورت تمام وقت برای دانشجویان بین المللی در مقطع کارشناسی رشته دندانپزشکی : 53105 دلار در سال
 • شهریه تحصیل به صورت تمام وقت برای دانشجویان بین المللی در مقطع کارشناسی ارشد رشته دندانپزشکی : 20565 دلار در سال

 این شهریه ها مربوط به سال تحصیلی 2017 _ 2018 می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر جهت دریافت اقامت کانادا شما می توانید با مشاورین ما گفت و گو کرده و از اطلاعات و تجربیات آنها به منظور تکمیل اقدامات خود استفاده کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده + 12 =