تحصیل پزشکی و دندانپزشکی

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کویت

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کویت

کویت در زمینه آموزشی توسعه فراوانی داشته و توانایی آموزش نخبگان خود را به دست آورده است. به همین دلیل یکی از گزینه های مناسب برای تحصیل، تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کویت می باشد و دارای یکی از بهترین دوره های آموزش است. برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با شرایط پذیرش و هزینه های تحصیل پزشکی و دندانپزشکی با مشاورین موسسه در تماس باشید.

شرایط تحصیل پزشکی و دندانپزشکی کویت

شرایط تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کویت، پزشکی عمومی دوره 6 ساله و دندانپزشکی دوره ای 5 ساله می باشد. مدارک کلی:

 • یک قطعه عکس 3 در 4
 • اصل گواهی تولد
 • کپی و اصل گواهی ایمن سازی (واکسیناسیون)
 • کپی و اصل کارت شناسایی شهری دانشجو (در صورت وجود)
 • کپی صفحات مورد نیاز پاسپورت

دانشجویانی که مدرک دیپلم متوسطه آنها یا معادل آن در رشته علوم تجربی، با حداقل 85 درصد در نمرات می توانند برای تحصیل در این دانشکده تقاضا دهند. ارجحیت در گرفتن پذیرش با دانشجویانی است که توانسته اند بالاترین معدل را در دوران متوسطه دبیرستان کسب نموده، و نتیجه آزمون تعیین صلاحیت آنها به شرح زیر است:

 • نمرات دبیرستان 65درصد
 • نتیجه نمره زبان انگلیسی در آزمون تعیین صلاحیت 15 درصد
 • نتیجه نمره ریاضیات در آزمون تعیین صلاحیت 10 درصد
 • نتیجه نمره شیمی در آزمون تعیین صلاحیت 10 درصد

تنها دانشجویانی که تمامی دوره های(کورس های) سال اول مرحله 1 برنامه تحصیلی مرکز علوم سلامت و بهداشت دانشگاه کویت را با معدل 2.67 از 4 و یا بیشتر گذرانده باشند در سال دوم این دوره پذیرفته شده و می توانند تحصیلات خود را در مرحله 2 این رشته تحصیلی ادامه دهند. دانشجویانی که به علت معدل پایین در سال اول نمی توانند در سال دوم ثبت نام نمایند، می توانند انصراف داده و به عنوان دانشجوی جدید در هر دانشکده و هر رشته ای که مایلند، به جز رشته علوم سلامت و بهداشت ثبت نام نمایند. این دانشجویان برای تکمیل مراحل اداری پذیرش خود باید به دفتر ریاست پذیرش و ثبت نام دانشگاه مراجعه نمایند.

دانشگاه های پزشکی معتبر کویت

دانشکده پزشکی (F.O.M) بعد از سالها مطالعه و برنامه ریزی دقیق با اهداف به عمل آوردن متخصصین حرفه ای در زمینه مراقبتهای بهداشتی و سلامتی با کیفیت و سطح بالا و همچنین دانشمندان ومحققین حوزه پزشکی و ایفا کردن نقشی مهم در توسعه و ارتقا نظام مراقبتهای بهداشت و سلامت کشور، تاسیس گردید. دانشکده پزشکی در سال 1973 تاسیس شد و از آن زمان به عنوان یک دانشکده پزشکی بین المللی شناخته شده، توسعه یافت و به ارایه خدمات به شهروندان کویتی و مناظق حاشیه خلیج فارس پرداخت. توانایی دانشجویان این دانشکده از سال 1970 با 48 دانشجو تا کنون که به پذیرش 90 دانشجو در سال رسیده است، آغاز به رشد ئ نمو نمود و همچنان در حال رشد و توسعه می باشد.

دانشگاه های پزشکی معتبر کویت

اولین دوره دانشجویان کارشناسی در سال 1983 فارغ التحصیل شدند و تا کنون 1524 دانشجو در این دانشگاه توانسته اند دوره تحصیلی خود را با موفقیت پشت سر بگذارند و موفق به دریافت درجه B.M.B.C.H از دانشگاه آکسفورد شده اند. دانشکده پزشکی یک دوره 7 ساله پزشکی را به دانشجویان ارایه می دهد و اخیرا 655 دانشجو بعلاوه 500 کارمند فنی و آموزشی اداری دارد. موسسه تخصصی پزشکی کویت (K.I.M.S) جهت تخصص در رشته پزشکی در سال 1984 به دستور “امیری دکری” و توسط امیر کویت تاسیس گردید. از آن زمان K.I.M.S مسوولیت دوره های آموزشی تیوری و عملی دانشجویان پزشکی و دندانپزشکی را بر عهده دارد. تحت مجوز وزارت بهداشت و سلامت، دانشگاه K.I.M.S یک موسسه آموزشی پیشتاز است که وقف آموزش های پزشکی و تخصص های مختلف در این زمینه می باشد. K.I.M.S همچنین از طریق آموزشهای تیوری و عملی در جهت توسعه سلامت جامعه کویت می کوشد.

دانشگاه آمریکایی علوم پزشکی کویت (A.U.M.S Kuwait)، یک دانشگاه خصوصی است که از الگوی آموزشی ایالات متحده به عنوان راهنما برای آموزشهای عالی در زمینه پزشکی از طریق همکاری و ارتباط با بهترین دانشگاه های آمریکا در زمینه آموزش پزشکی سود می جوید. دانشگاه آمریکایی علوم پزشکی کویت، یک موسسه آموزشی با هدف به عمل آوردن نسلی از متخصصین تحصیل کرده در زمینه های مختلف علوم پزشکی ، علوم دندانپزشکی، داروسازی و علوم بهداشت و سلامت می باشد.از دیگر اهداف این دانشکده بالابردن کیفیت موجود در آموزش و تحصیلات در رشته های ذکر شده از طریق ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر می باشد، تا بتوانند خدمات گسترده تری به جامعه کویت و مناطق اطراف آن ارایه دهند.

مزایا و معایب تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کویت

مزایا، اگر قصد تحصیل در کویت را دارید ابتدا باید بدانید که کدامیک از دانشگاههای این کشور برای شما مناسب تر است. سازمان رتبه بندی جهانی تحصیلات عالی تایمز(Times) دانشگاه های برتر جهان را انتخاب و عملکرد آنها را در راستای اهداف مهم و مرکزی آنها از جمله آموزش و تحقیق، انتقال دانش و اطلاعات، و چشم انداز جهانی آنها مورد بررسی قرار می دهد و دانشگاه های کویت دارای پیشرفت های قابل ملاحظه ای بوده است. کشور کویت یک کشور کوچک و امن است که مورد توجه بسیاری از دانشجویان بین المللی است. در کویت با وجود پایین بودن آمار جرم و جنایت دانشجویان و مهاجران دیگر باید پوشش خود را مطابق با فرهنگ اسلامی کویت انتخاب کرده و از توهین به آداب و سنن فرهنگی آنها اجتناب ورزند.

معمولا زمانی که فرزند شما برای تحصیل در کشوری دیگر از شما دور می شود، آگاهی از حال او از طریق برقراری تماس کمی مشکل می نماید اما در کویت راه هایی وجود دارد که شما می توانید بطور مرتب و بدون تقبل هزینه های سنگین با فرزندتان در تماس باشید. کویت با داشتن سه کمپانی KEPT, City Bus و KG L که خطوط حمل و نقل بسیاری را در شهرهای بزرگ و اصلی این کشور راه اندازی کرده اند، کاملا کافی و مناسب می باشد. شما تنها حدود 1 دقیقه در مسیرهای پر رفت و آمد و حداکثر 15 دقیقه در مسیرهای کم تردد برای اتوبوس مورد نظر خود منتظر می شوید.

معایب تحصیل در کویت:

کویت تنها بخش کوچکی از نفت و مواد نفتی موجود در کشور را تولید می نماید و این بدان معناست که قسمت اعظمی از تولیدات غذایی و دیگر محصولات به این کشور وارد می شود. قیمت خوار و بار در کویت بطور میانگین بیش از 70 درصد از قیمت آن در لندن است و به همین ترتیب هزینه پوشاک نیز بر همین اساس تخمین زده می شود. افراد خارجی و حتی کسانی که تابعیت کویت را دارند ممکن است نتوانند به راحتی تفکیک جنسیتی موجود در جامعه کویت و بیشتر کشورهای اسلامی را تحمل کنند.

در حالیکه نور و حرارات خورشید برای بسیاری از مردم دنیا یک رویاست، ولی در کویت یک عیب محسوب وی شود. در تابستان دمای هوا می تواند گاهی از مرز 48 درجه سانتیگراد بالاتر رود. در نتیجه چنین شدنی ، بارندگی و سرسبزی کمتری به بار می آید. این مساله می تواند بخصوص برای مهاجران شمال اروپا که به آب و هوا و فصول دایما متغیر عادت دارند، به منزله یک شوک باشد.

آزمون ورودی رشته پزشکی و دندانپزشکی کویت

مرکز ارزیابی و اندازه گیری (C.E.M) در تاریخ 27 دسامبر با حکم وزیر آموزش و پرورش و رییس دانشگاه، در دانشگاه کویت (K.U) تاسیس شد. این مرکز با توجه به مسئولیت ها و ویژگی های آن، اولین نوع خود در جهان عرب است. هدف اصلی مرکز توسعه و ارائه مشاوره در مورد روش های آموزشی و رویکردها، و عملکرد دانشجویان و برنامه های آکادمیک است. علاوه بر این، C.E.M هدف ارتقاء کیفیت آموزش در دانشگاه کویت، با ارائه پشتیبانی فنی از سوی هیات علمی و اداره دانشگاه، با توجه به سطح برنامه آموزشی و عملکرد کارکنان را بر عهده دارد. در نهایت، مرکز متعهد است تا سطح تحصیل دانشجویان را از طریق ارزیابی توانایی های تحصیلی آنها بهبود بخشد. آزمون استعداد:

 • برای دانشجویان سال دوازدهم و فارغ التحصیلان دبیرستان
 • تست ظرفیت های علمی در ماه فوریه سال 2019 صورت می گیرد
 • برای تکمیل ثبت نام، هزینه ها باید به صورت الکترونیکی پرداخت شوند
 • امتحان در زبان انگلیسی و فرانسوی گرفته خواهد شد

هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کویت

دانشجویان بین المللی در دانشگاه های دولتی کویت ملزم به پرداخت هزینه تحصیل (شهریه تحصیلی) و همپنین هزینه اتاق و پانسیون های دانشجویی می باشند. شهریه دانشگاه برای دانشجویان بین المللی در مقطع تحصیلی کارشناسی بسته به نوع دانشگاه متفاوت است، بخصوص که تعداد زیادی از دانشگاه ها به صورت شعبه های بین المللی دانشگاه های دیگر کشورها می باشند. هزینه دانشگاه در هر ترم معادل 8600 دلار می باشد. هزینه ها بطور کلی با شعبه اصلی دانشگاه در کشور مبدا آن یکسان می باشد. هزینه زندگی:

 • اسباب و وسایل زندگی 374 دلار در ماه
 • غذا 139 دلار در ماه
 • جابجایی و حمل و نقل 40 دلار در ماه
 • وسایل ارتباطاتی 71 دلار در ماه
 • پوشاک 26 دلار در ماه
 • ورزش و اوقات فراغت 59 دلار در ماه
 • مجموع هزینه ها 708 دلار در ماه

پیشنهاد می شود که قبل از هرگونه اقدام ابتدا با مشاوران ما مشورت کرده و تمام اطلاعات لازم را در زمینه های مختلف مهاجرت به دست آورید و سپس اقدام کنید. کارشناسان ما می توانند شما را به بهترین شکل ممکن به نتیجه دلخواهتان برسانند.

2 thoughts on “تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کویت

 1. امیرحسین گفت:

  سلام ؛ وقتتون بخیر ، من سال دوم دبیرستان(کلاس یازدهم) رشته تجربی هستم . میانگین معدل من تا حالا ۱۸/۵ بوده است. من میخوام برای یکی از دانشگاه های کویت واسه تحصیل دندانپزشکی اقدام کنم . میخواستم ببینم این کار شدنیه ؟ اگه میشه راهکارش چیه من باید چیکار کنم ؟ ممنون میشم بهم جواب بدید ، مرسی …

  1. مشاور مهاجرتی گفت:

   سلام
   در کویت دانشگاهی برای تحصیل پرشکی و دندان پزشکی مورد تایید وزارت بهداشت وجود ندارد. متاسفانه به همین علت برای تحصیل دندان‌پزشکی این کشور ما اقدام نمی‌کنیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 2 =